Jak już mówiliśmy świat, który postrzegamy, nie jest rzeczywistym światem. Dane pochodzące ze zmysłów są interpretowane przez umysł według wzorców społecznych lub innych zewnętrznych lub wewnętrznych wpływów. Dla przykładu świetlista energia, która jest ciałem każdej istoty, nie jest postrzegana przez fizyczny zmysł wzroku człowieka.

Czarownicy wykorzystują zmiany percepcji do swych celów

Narzędziem czarownika tolteckiego jest punkt połączenia, który znajduje się za prawą łopatką w odległości wyciągniętej ręki. Jego odpowiednie przesunięcia wywołują efekt zmiany percepcji. Nauczyciel może w ten sposób wpłynąć na postrzeganie ucznia. Uczeń z kolei uczy się, jak samemu sobie przesuwać ten punkt. Łączy on wybrane emanacje orła wpływające do kokonu percepcji człowieka.

Aby przesunąć punkt połączenia potrzeba jego rozluźnienia

Na co dzień mówimy o ludziach, że mają skostniałe poglądy. I w istocie, z zasady zwykli ludzie przez całe życie posiadają swój punkt połączenia w tym samym miejscu. Uczeń na ścieżce wojownika musi więc rozluźnić to położenie, aby móc nim swobodnie manipulować. Czarownicy tolteccy stosują specjalne metody jego rozluźniania. Są to między innymi śnienie i skradania się.

Efekt rozluźnienia położenia punktu

Przesunięcie punktu u zwykłego człowieka odczuwane jest jak szaleństwo. Większość zaburzeń psychicznych to właśnie znaczne przesunięcie punktu. Ale uczeń toltecki – wojownik na ścieżce ma za zadanie przywrócenie poprzedniego położenia punktu. Używa do tego intencji i mocy pochodzącej z jego nieskazitelnego charakteru. Wobec postrzeżenia dziwnych i przerażających światów, powinien zostać obojętny, wiedząc, że punkt wraca zawsze do poprzedniego położenia. Zwykły człowiek „bez charakteru” zwykle poddaje się emocjom, a jego zachowanie i opowiadania – otoczenie i lekarze interpretują jako chorobę psychiczną.